[wpseo_breadcrumb]

جراحی لیفت صورت چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

همانطور که می دانیم بالا رفتن سن روی مناطق مختلفی از بدن تاثیر می گذارد که یکی از این مناطق پوست است. پوست صورت در اثر سن دچار افتادگی شده و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. برای حل این مشکلات روش های زیادی در علم پزشکی وجود دارد که آخرین راه حل جراحی می باشد. اما نکته ای که وجود دارد این است که جراحی لیفت صورت تنها راه حل صد در صد رفع این افتادگی هاست. جراحی لیفت صورت در کنار جراحی هایی مثل جراحی بینی و پروتز سینه، از پرطرفدارترین جراحی هاست.

روش هایی که برای رفع افتادگی پوست وجود دارند بدین صورت است: هایفوتراپی، لیزر، تزریق چربی و بوتاکس و کشیدن پوست بوسیله ی نخ که هیچکدام از این روش ها دائمی نبوده و تنها روش تقریبا دائم جراحی لیفت صورت است.

لیفت صورت علمی است در جهت جوانسازی پوست که از پیری زودرس جلوگیری می کند. همانطور که می دانیم صورت اولین جایی از بدن است که پیری را نشان می دهد بنابراین افراد زیادی به این جراحی روی می آورند. لیفت صورت به نام لیفتینگ صورت، بالا کشیدن پوست یا لیفتینگ پوست نیز شناخته شده است.

چه کسانی کاندید مناسب جراحی لیفت صورت هستند؟

اگر پوست صورت دچار مشکلاتی وسیع باشد  و مشکلات پیش آمده برای فرد با روش های غیر تهاجمی قابل رفع نباشد فرد ناچار به انجام جراحی لیفت صورت است است. این جراحی اغلب برای افرادی توصیه می شود که دارای پوست شل و افتاده، چربی بسیار زیاد پوست یه گونه ای که زیر پوست مانند کیسه های آویزان باشند و یا دارای چین و چروک های بسیار عمیق هستند.

نحوه انجام جراحی لیفت صورت

ابتدا بیمار را بیهوش کرده و سپس با توجه به صورت فرد یکی از روش های جراحی انتخاب می شود. لیفت صورت به دو روش کلاسیک و مینی لیفت انجام می شود که با توجه به میزان شل و آویزانی پوست، پزشک یکی از روش ها را پیش میگیرد.

لیفت صورت کلاسیک

این جراحی با استفاده از برشی در پشت رویشگاه مو ها و عقب تر از صورت شروع می شود. این برش از جلوی گوش عبور کرده و بهدور گوش و پشت آن کشیده می شود و به دنبال آن لایه های عمیق و عضلاتی که سفت و محکم نیستند جابه جا می شوند و موقعیت آنها اصلاح می شود و به سمت بالاتر برده می شوند و ثابت می مانند.

مینی لیفت صورت

یک روش دیگر برای لیفت پوست صورت مینی لیفت است که این روش درمانی با ایجاد برش های کوچک روی پوست و در اطراف شقیقه ها انجام شده و تا پشت گوش می رود. این روش برای افراد با سنین پایین تر و آسیب کمتر مورد استفاده است. در نهایت در این جراحی پوست صورت کشیده شده و قسمت ها ی اضافی برداشته می شوند. در انتها بخیه های جذبی یا کشیدنی برای فرد زده می شود.

بیشتر افراد تصور می کنند لیفت صورت محدود به برش و کشیدن پوست است اما پزشکان معتقدند که برای نتیجه ی بی نقص باید پوست به سمت بالا کشیده شود. در صورتی که فقط پوست کشیده شود و به بالا رانده نشود چهره ی فرد غیر طبیعی شده و نتیجه مطلوب نخواهد بود. با توجه به اینکه پزشکان در این حوزه تحقیقات بسیاری انجام داده اند نتایجی را نیز در جهت بهتر شدن این جراحی ارائه داده اند. برای مثال دریافته اند که در صورتی که غلاف ها و عضلات به بالا کشیده شوند نتیجه ی این عمل ماندگار تر خواهد بود، زیرا همین افتادگی عضلات نیز باعث افتادگی پوست می شود.

جراحی لیفت صورت

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

عمل لیفت صورت یکی از جراحی هایی است که در انتخاب پزشک متخصص باید بسیار دقت شود. در وهله ی دوم مراقبت های بعد از جراحی عاملی ضروری برای جلوگیری از عفونت و همچنین گرفتن نتیجه ی بسیار مطلوب است. این مراقبت ها سبب افزایش ماندگاری این روش می شوند که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • مراقبت درست از زخم ها و ضد عفونی کردن آنها برای جلوگیری از عفونت
 • در استفاده از سشوار و چیز های داغ بسیار محتاطانه برخورد کنید زیرا ممکن است بی حسی صورت باقی مانده باشد و متوجه گرما نشده و پوست بسوزد.
 • مو های خود را تا زمانی که پزشک اجازه نداده است که معمولا یک ماه است رنگ نکنید.
 • آرایش صورت بعد از برداشتن بخیه ها امکان پذیر خواهد بود ولی مواد آرایشی نباید بر روی زخم ها قرار بگیرند.

مزایای لیفت صورت

 1. باعث از بین رفتن اثراتی می شود که در اثر بالا رفتن سن پدیدار می شوند.
 2. باعث سفت شدن عضلات و همچنین کشیدگی آن ها می شود.
 3. سبب زیبایی در ظاهر فک و فرم کلی صورت می شود.
 4. مهم ترین مزیت این روش این است که بعنوان دائمی ترین روش در رفع چروک های پوستی می باشد.
 5. این روش اگر به درستی انجام شود باعث جذابیت زیاد فرد می شود.
 6. این جراحی نوعی جراحی مناسب در از بین بردن افتادگی غبغب نیز به شمار می آید.

عوارض احتمالی لیفت صورت

لیفت صورت یک عمل معمولی و موفقیت آمیز است که در صورت انتخاب پزشک متخصص و رعایت کامل نکات بهداشتی فرد دچار عوارضی نخواهد شد. لازم به ذکر است مراقبت های فرد پس از عمل هم در این موضوع تاثیرگذار است. اگرچه این ریسک‌ها به‌ ندرت بروز می‌کنند، با این ‌حال بسیاری از بیماران به برخی عوارض جانبی گذرا در لیفت صورت دچار خواهند شد که طی چند هفته رفع می ‌شود و جای نگرانی نیست . برخی از این عوارض احتمالی که فرد ممکن است پس از عمل به آنها دچار شود عبارتند از:

 • تورم و کبودی در محل
 • عفونت
 • بی‌حسی موقت
 • معلوم بودن جای زخم
 • عکس العمل به بیهوشی
 • تجمع خون خارج از رگ

لیفت صورت یک عمل معمولی و موفقیت آمیز است که در صورت انتخاب پزشک متخصص و رعایت کامل نکات بهداشتی فرد دچار عوارضی نخواهد شد. لازم به ذکر است مراقبت های فرد پس از عمل هم در این موضوع تاثیرگذار است. اگرچه این ریسک‌ها به‌ ندرت بروز می‌کنند، با این ‌حال بسیاری از بیماران به برخی عوارض جانبی گذرا در لیفت صورت دچار خواهند شد که طی چند هفته رفع می ‌شود و جای نگرانی نیست . برخی از این عوارض احتمالی که فرد ممکن است پس از عمل به آنها دچار شود عبارتند از:

 • تورم و کبودی در محل
 • عفونت
 • بی‌حسی موقت
 • معلوم بودن جای زخم
 • عکس العمل به بیهوشی
 • تجمع خون خارج از رگ

نتیجه جراحی لیفت صورت

درنتیجه ی این جراحی پوست صورت فرد سفت شده و عضلاتی که دچار افتادگی شده اند ترمیم و یا با جابجایی سفت شده اند و صورت جوانتر به نظر می رسد. همچنین پوست های جمع شده و چربی های آویزان به پایین صورت و گردن کشیده می شوند. لیفت صورت حداقل 10 سال ماندگاری دارد.

برای تاثیر بیشتر لیفت صورت به روش جراحی فرد می تواند از روش لیپوساکشن به صورت ترکیبی با جراحی استفاده کند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر حمیدرضا مکارچیان

بورد تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی دکتر مکارچیان با استفاده از دانش و تجربه، و انجام تعداد بی شماری جراحی زیبایی و پلاستیک از جمله پزشکان مسلط، شناخته شده و حاذق در این زمینه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *