[wpseo_breadcrumb]

زمان مناسب تعویض پروتز سینه، چه زمانی است؟

زمان مناسب تعویض پروتز سینه
آنچه می خوانید...

در صورتی که عمل پروتز سینه را انجام داده باشید، احتمالا از این موضوع آگاهی دارید که پروتز ها بعد از گذشت مدت زمانی، نیاز به تعویض دارند. ما قصد داریم در این مقاله  زمان مناسب تعویض‌ پروتز سینه و دلایل آن را برای شما عزیزان شرح دهیم.

عده ای از فراد بر این باور هستند که پروتزهای سینه باید سالیانه تعویض شوند اما باید بگوییم این فکر، کاملا غلط است زیرا که پروتز ها باید در زمان مناسب مورد تعویض قرار بگیرند. 

دلایل و زمان مناسب تعویض پروتز سینه

زمان مناسب تعویض‌ پروتز سینه

در ابتدا لازم است این نکته را ذکر نماییم که هیچ تاریخ انقضای خاص و معینی جهت تعویض پروتز سینه وجود ندارد. در اغلب موارد، پروتزهای سیلیکونی و سالین تا حدود 10 الی 20 سال ماندگار و مورد تایید هستند. اما توجه داشته باشید که این موضوع مبنی بر این نیست که شما الزاما موظف هستید هر 10 الی 20 سال پروتزهای سینه خود را تعویض نمایید؛ زیرا عوض کردن پروتز های سینه، در شرایط و به دلایل مشخص و تعیین شده ای لازم است انجام شود. این زمان، می تواند در بین افراد مختلف، متفاوت باشد.

جهت زمان مناسب تعویض‌ پروتز سینه باید بگوییم که زمان تعویض، بستگی به مواردی همانند نوع پروتز و فیزیولوژی بدن شما دارد.

طبق گزارشی که از FDA در سال 2011  در دست داریم، باید بگوییم که در هر 5 زن یک زن پس از 10 سال گذشت از پروتز سینه نیاز به تعویض پروتز خود دارد که به این بازه زمانی، زمان مناسب تعویض‌ پروتز سینه می گویند.

اما توجه داشته باشید که این آمار مربوط به سال های گذشته است. امروزه با پیشرفت علم، این عدد بسیار افزایش پیدا کرده است و افراد جهت تعویض پروتزهای خود به زمان بیشتری نیاز دارند. 

زمان مناسب تعویض‌ پروتز سینه بسته به فاکتورهای مهمی است که از اصلی ترین این فاکتورها، دور ماندن از ضربه و آسیب است. با این حال، این امکان وجود دارد که عوامل دیگری از قبیل خطای جراحی و یا نارضایتی بیمار نشان دهنده هشداری برای فرا رسیدن زمان تعویض‌ پروتز سینه باشند.

در صورتی که می خواهید پروتز های سینه، از دوام و طول عمر بیشتری برخوردار باشند، لازم است به مراقبت های پس از عمل پروتز سینه که پزشک برای شما شرح داده و تجویز کرده است توجه نمایید. همچنین انتخاب بهترین برند پروتز می تواند نقش به سزایی در افزایش طول عمر پروتزهای سینه شما داشته باشد که برای آشنایی با بهترین این برندها از پزشک خود می توانید مشورت بگیرید.

طول عمر پروتز سینه چقدر است؟

همان طور که میدانید امروزه استفاده از پروتز های سینه برای آن دسته از بانوانی که از کوچکی سینه های خود ناراضی هستند بسیار کمک کننده است اما با این حال، استفاده از این پروتزها می تواند گران و یا بدون دوام باشد. اغلب پروتز ها پس از گذشت سالیان دراز نیاز دارند تا در زمان مناسب، تعویض شوند.

فاکتورهای مهمی دخیل هستند که نشان دهنده به پایان رسیدن تاریخ انقضا پروتزها و رسیدن زمان مناسب تعویض‌ پروتز سینه هستند.

از مهم ترین این فاکتورها میتوان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

  • ایجاد کپسول در سینه و یا سخت شدن ناحیه اطراف پروتز سینه
  • پارگی در ناحیه پروتز سالین که منجر به تخلیه تدریجی یا ناگهانی پروتز می شود.
  • نشت مواد و پارگی پروتز سیلیکونی
  • بروز علایم و نشانه هایی از قبیل کاهش سایز سینه، احساس درد و حساسیت، از بین رفتن تقارن سینه ها، بی حسی یا کاهش حساسیت در سینه ها و احساس سوزش
  • تغییر شکل پروتز به حالت موج دار یا چروک شدن
  • قابل لمس بودن پروتز سینه
  • جابجایی و تغییر موقعیت پروتز سینه

بروز هریک از این نشانه ها به این معنا است که زمان تعویض پروتز سینه شما فرا رسیده است. در صورتی که هر یک از این علایم و نشانه ها را مشاهده نمودید، باید در اولین فرصت جهت تعویض پروتزهای خود اقدام نمایید.

همچنین لازم است بدانید، در صورتی که تاریخ انقضای پروتزهای سینه شما به اتمام برسد، جراح جهت تعویض این پروتزها به ارزیابی وضعیت فعلی شما پرداخته و سپس اقدام به برداشتن و یا تعویض پروتز ها خواهد کرد.

چه عواملی سبب افزایش ماندگاری پروتز سینه می شود؟

جهت افزایش طول عمر و ماندگاری پروتز سینه عوامل زیادی هستند که در این امر بسیار تاثیر گذارند؛ یکی از مهم ترین این موارد، تمایل بیمار به ادامه استفاده از پروتزهای سینه است.

به طور کلی، از رایج ترین عواملی که مشخص کننده زمان تعویض پروتز سینه است میتوان به احساس نارضایتی فرد از اندازه و شکل پروتز اشاره کرد که در این موارد، فرد در زمان مناسب تعویض‌ پروتز سینه می تواند با مراجعه به پزشک معالج خود جهت تعویض پروتز سینه اقدام کند.

تجربه تعویض پروتز سینه

یکی از شایع ترین مواردی که در پروسه بعد از جراحی پروتز سینه تجربه می شود، لزوم تعویض پروتز سینه است. پروتز سینه علاوه بر دلایلی که در بالا به آنها اشاره کردیم، می تواند به دلیل نارضایتی بیمار از شکل و اندازه سینه های خود بعد از پروتز، انجام شود. در صورتی که جراح درخواست زیباجو را به درستی بررسی نکرده و آنچه مورد نظر و ایده آل او بوده است را انجام نداده باشد، بدون شک بیمار به تویض پروتز ها فکر خواهد کرد. تعویض پروتز سینه در بسیاری از مواقع، با توجه به عدم نارضایتی فرد از عمل خود و سلیقه شخصی او انجام می شود که در اغلب موارد، با هدف جایگزین کردن پروتزهای جدید با سایز بزرگتر یا شکل متفاوت با پروتزهای کنونی صورت می گیرد.

در مواردی هم ممکن است افراد از پروتزهای بزرگ خود ناراضی باشند و قصد داشته باشند پروتزهای کوچکتری را جایگزین کنند.

اما همچنان مهم ترین دلیل تعویض پروتز ها، فرا رسیدن زمان مناسب تعویض‌ پروتز سینه به دلیل گذشتن تاریخ انقضای پروتز ها است.

آیا باید هر 15 سال پروتز سینه تعویض شود؟

عده ای از افرادی که پروتز سینه انجام داده اند و یا متقاضی انجام این عمل زیبایی هستند، دچار این ابهام اند که آیا پروتزهای سینه بعد از 10 سال نیاز به تعویض دارند؟ پاسخ ما به این سوال منفی است.

برای مشخص نمودن زمان مناسب تعویض‌ پروتز سینه نمیتوان تاریخ مشخصی بیان نمود زیرا که پروتزهای سینه به این راحتی تخریب نشده و از بین نمی روند و تا سالهای زیادی حتی بیش از 20 سال شاید به تعویض نیاز نداشته باشند.

اغلب بیماران بر این باور هستند که لازم است هر 10 سال جهت تعویض پروتزهای سینه خود اقدام کنند اما باید بگوییم که این باور ، یک باور نادرست است.

با این حال، در موارد بسیار اندکی، تعداد بسیار محدودی از بانوان به دلیل عدم رعایت نکات پس از عمل پروتز،  به عمل مجدد پروتز سینه نیاز دارند. 

فرایند تعویض پروتز سینه به چه شکل است؟

هنگامی که زمان مناسب تعویض‌ پروتز سینه شما فرا رسیده باشد این عمل، طی یک عمل ساده  و تحت بیهوشی برای متقاضی انجام می شود.

در این عمل ترمیمی پروتز سینه، جراح جهت ایجاد زخم کم تر،  از برش قبلی که در ناحیه زیر چین خورده است جهت خارج نمودن پروتز قبلی و جایگزینی آن با پروتز جدید استفاده می کند.

به طور معمول این جراحی ترمیمی، حدود یک الی دو ساعت زمان میبرد و همچنین این عمل همانند عمل اصلی پروتز سینه نیاز به رعایت نکات و سپری کردن دوران نقاهت دارد که عدم رعایت نکات مراقبتی میتواند عمل تعویض پروتز سینه را تحت تاثیر قرار داده و آسیب های جبران ناپذیری را به بدن بیمار وارد کند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر حمیدرضا مکارچیان

بورد تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی دکتر مکارچیان با استفاده از دانش و تجربه، و انجام تعداد بی شماری جراحی زیبایی و پلاستیک از جمله پزشکان مسلط، شناخته شده و حاذق در این زمینه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *